„Polyglot persistence” – Wiktor Sztajerowski / JUG Łódź

Według badań amerykańskich naukowców, 90% architektur aplikacji na tym świecie składa się z warstwy prezentacji, warstwy tzw. „logiki biznesowej” oraz bazy danych. Z tych 90 procent 90% aplikacji cieszy się z posiadania jednej centralnej bazy danych, bazy od zadań specjalnych i banalnych. Bazy, która staje się z czasem warstwą integracji w miarę jak system ewoluuje. Staje się także uchem igielnym waszej skalowalności. Podczas prezentacji spróbuje was skonfrontować z ideą wielu baz danych w jednym systemie. Odpowiedzieć na pytanie kiedy i czy w ogóle to ma sens, porozmawiać o pewnych wzorcach, które pozwolą wam pozostać przy zdrowych zmysłach oraz cenie jaką trzeba zapłacić za wejście w świat polyglot persistence. Pokażę też i dobre strony takiego podejścia do architektury. A to wszystko na przykładzie który postaram się zrekonstruować na waszych oczach, zastępując bazę relacyjną, bazą dokumentowaną, „klucz-wartość” i grafem.

P.S. Tak na serio to żartowałem z tymi amerykańskimi naukowcami… to byli radzieccy.

Bio:

Wiktor – programista z ponad 5-cio letnim stażem. Obecnie Java Developer w Smart Coders, entuzjasta NoSQL’a i orędownik wykorzystywania więcej niż jednej bazy danych w systemach. Prywatnie jeden z liderów łódziego JUG’a oraz Zwinnej Łodzi.

Prosimy o Wasze zapisy na spotkanie! 😉 Wiktor przyjeżdza do nas aż z Łodzi 😀 i zostaje na weekend więc będzie możliwość poznać się bliżej (góry / clubbing?). PS. Prelekcja niestandardowo odbędzie się w piątek o 18:00.

Galeria zdjęć

 

Bielsko-Biała JUG meeting #8 (+JUG Łódź edition)

Friday, Feb 3, 2017, 6:00 PM

ATH budynek L, sala 318
ul. Willowa 2 Bielsko-Biala, PL

12 Developers, Enthusiasts Attending

„Polyglot persistence” – Wiktor Sztajerowski / JUG ŁódźWedług badań amerykańskich naukowców, 90% architektur aplikacji na tym świecie składa się z warstwy prezentacji, warstwy tzw. „logiki biznesowej” oraz bazy danych. Z tych 90 procent 90% aplikacji cieszy się z posiadania jednej centralnej bazy danych, bazy od zadań specjalnych i banalnych. Bazy…

Check out this Meetup →