Drodzy JUG’owcy!

W kwietniu wystąpi w naszym JUG’u absolutnie wyjątkowy gość. Otóż zaproszenie przyjął sam Jarosław Ratajski. 🙂 Tematem, który Jarek zdecydował się poruszyć, będzie: Ratpack – Future<Server.HTTP<Java>>.

Bio: 

Programowania nauczyłem się na komputerze C64 dysponującym przepastną ilością 64kB RAM (i komu to przeszkadzało?!).

Od tego czasu przewinąłem się przez kilka języków programowania: C, C++, Java, JavaScript, Scala oraz różnych dziwnych frameworków: Spring, JavaEE, JSF (niestety), AngularJS, React.

Przez ostatnich wiele lat (wstyd pisać ile) byłem m.in. programistą, szefem zespołu, architektem, ale też sprzedawcą i producentem filmowym :-). Pracowałem, dla banków, firm ubezpieczeniowych, a także próbowałem swoich sił jako Janusz Biznesu. Obecnie pracuje dla CSS Versicherung u krasnoludów, w mieście pod górą.

Czasami prowadzę wykłady na konferencjach takich jak Devoxx, Voxxed days, Geecon, 4Developers, JDD oraz rozmaitych JUGach.

Główny mój temat to walka z technologiami, które już dawno przestały być użyteczne, ale tego nie zauważyliście. Bo nie patrzycie uważnie!

Abstract:

Słyszałeś może o nie blokujących serwerach WWW, asynchronicznym IO itp. Próbowałeś tego w Javie?

No to zobaczmy prostą bilbiotekę Ratpack, dzięki której w kilku linijkach możemy wystartować funkcjonalny serwer HTTP. I jest to biblioteka, a nie framework. To ty decydujesz co się będzie działo, a nie jakiś kontener (tfu..).

Zobaczmy jak taka architektura działa, jak to możliwe, że jeden wątek może obsłużyć tysiące równoczesnych połączeń i dlaczego dzięki temu możesz lepiej wykorzystać potencjał CPU swojego serwera.

Będzie: REST, WebSockets, Trwałośc (persystencja, SQL oraz NoDB), asynchroniczne IO, RxJava 2.0, Javaslang, dużo niemutowalności 🙂 i monady (dzikie mnóstwo).

A to wszystko poparte przykładem prostej gierki Webowej z serwerem w Javie.

https://www.meetup.com/Bielsko-Biala-JUG/events/238649603/